Deguonis ir vanduo yra dvi reikalingiausios mūsų organizmui medžiagos. Aktyviai sportuojantiems dar svarbiau gerti pakankamai vandens prieš treniruotę, jos metu ir po jos. Nepakankamas skysčių vartojimas apsunkina organizmo darbą, daro treniruotę mažiau efektyvią ir gali netgi būti pavojingas sveikatai. Nors per gausus skysčių vartojimas taip pat žalingas.

Tad kiek gerti, kada gerti ir ką gerti: vanenį, ar sportinius gėrimus? Žinoma, atsakymas gali skirtis priklausomai nuo sportuojančio kūno svorio, treniruotės trukmės ir intensyvumo, temperatūros, kurioje sportuojama. Turint omeny visus šiuos faktorius, pateikti vienareikšmišką atsakymą būtų neteisinga, neefektyvu, o kartais ir pavojinga.

Gera naujiena yra ta, kad jei treniruotė trunka apie valandą ir ji nėra atliekama ekstremaliomis sąlygomis – dideliame karštyje ar drėgmėje, išvengti dehidratacijos nėra sunku.

Sveikas vidutinio kūno sudėjimo žmogus per valandą vidutinio intensyvumo trerinuotės patalpoje metu gali su prakaitu pašalinti 800-1000 ml vandens. Tai atrodytų gausus prakaitavimas, tačiau nėra pakankamas, kad sutrikdytų sveikatą, jei iki treniruotės skysčiai buvo normaliai vartojami.

Sveikas vidutinio kūno sudėjimo žmogus per valandą vidutinio intensyvumo trerinuotės patalpoje metu gali su prakaitu pašalinti 800-1000 ml vandens. 

Vandens vartojimo tikslas yra reguliuoti kūno temperatūrą, išvengti dehidratacijos treniruotės metu, tačiau negerti daug daugiau, nei išprakaituojama. Vienas paprasčiausių būdų tai patikrinti – pasisverti prieš treniruotę ir po jos. Svorio skirtumas bus su prakaitu pašalintų skysčių kiekis ir vandens kiekis, kurį turėtumėte išgerti treniruotės metu.

Neįmanoma pateikti skysčių vartojimo rekomendacijas kiekvienam asmeniškai, tačiau bendri siūlymai būtų tokie:

Kiek ir kada gerti?

Likus mažiausiai 15 minučių iki treniruotės: 200-400 ml

Treniruotės metu: 100-200 ml kas 15-20 minučių

Po treniruotės: tiek mililitrų vandens, kiek gramų nukrito Jūsų svoris. Tai yra, jei po treniruotės sveriate vienu kilogramu mažiau, turėtumėte išgerti vieną litrą vandens.

Per treniruotę sumažėjęs kūno svoris nėra sudegintų riebalų svoris. Tai – pašalinti kūno skysčiai, tad juos būtina atstatyti. Treniruotės metu duodamas impulsas riebalų degimui, o dega jie ja poilsio metu.

Ypatingi atvejai: ilgos treniruotės ir karštas oras

Jei treniruotės trukmė labai ilga, arba ji vyksta labai dideliame karštyje, arba drėgmėje, vien tik gerti pakankamai vandens neužtenka.

Dviejų valanų trukmės treniruotė išeikvoja raumenyse sukauptas energijos atsargas ir vien tik geriamas vanduo negali jų atstatyti. Tokiu atveju jau reikia vartoti angliavandenių ir mikroelementų turinčius sportinius gėrimus.