Vitaminas D yra vienas iš svarbiausių vitaminų mūsų organizmui, tačiau Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, žmonės jo negauna pakankamai. Vienintelis tikslus kelias sužinoti, ar jūsų organizme yra pakankamai šio vitamino galite atlikę kraujo tyrimus. Plačiau papasakos Kilo.lt mitybos specialistė Greta Bučnytė.

 

 

Vasarą vitaminas D gaminasi organizme tada, kuomet saulė paliečia mūsų odą. Tačiau reikia nepamiršti gydytojų rekomendacijų, kad saulėje būtume, kuomet ji yra pikčiausia, vidurdienį, bet tik 10-15 minučių. Per tą laiką organizmas spėja pasigaminti šio vitamino dienos normą. Tik nepiktnaudžiaukite saule ir nebūkite prieš ją per ilgai, nes, kaip žinia, per didelis saulės kiekis gali būti viena iš priežasčių odos vėžio atsiradimui. O ką daryti žiemą, kuomet saulės efektyvumas yra žymiai sumažėjęs? Pirma, praturtinti savo mitybą produktais, kuriuose yra vitamino D. Tačiau, jei vitamino Jums jau trūksta, teisingos mitybos gali nepakakti. Tuomet pravers vitamino D maisto papildai. 

Kodėl šis vitaminas yra labai svarbus mūsų organizmui?

  • Padeda sustiprinti kaulus ir apsaugo juos nuo lūžių;
  • Padeda palaikyti normalų kaulų tankį ir apsaugo nuo osteoporozės;
  • Padeda sumažinti riziką, susirgti ypač gaubtinės žarnos, prostatos bei krūtinės vėžiu;
  • Padeda sumažinti cukrinio diabeto susirgimų riziką;
  • Padeda sumažinti širdies bei kraujagyslių susirgimų riziką;
  • Padeda sumažinti išsėtinės sklerozės susirgimų riziką;
  • Padeda gerinti nervų sistemą;
  • Padeda palaikyti gerą plaučių funkcionavimą; 
  • Stiprina imunitetą;
  •  Padeda organizmui įsisavinti kalcį bei fosforą;

Kas nutinka, kuomet šio vitamino trūksta mūsų organizme?

Kuomet trūksta šio vitamino, vaikams deformuojasi stuburas ir kaukolė, žandikauliai, sutrinka dantų augimas ir atsiranda dėmių dantų emalyje. Suaugusiems susilpnėja raumenys, imunitetas. Esant silpnai nervų sistemai, atsiranda dažnos nuotaikų kaitos, apatija ir nenoras nieko veikti. Ilgai trūkstant šio vitamino, minkštėja kaulai, susergama osteomaliacija (atirandant fosforo ir kalcio trūkumui sutrinka kaulo mineralizacija ir jis tampa minkštas). 

Ar galima perdozuoti šio vitamino?

Jei vitaminas D vartojamas kaip maisto papildas, jis yra kaupiamas organizme, tad jo galima perdozuoti. Tačiau nesunku pastebėti perdozavimo simptomus – atsiranda silpnumas, pykinimas, viduriavimas, vėmimas, sutrinka inkstų veikla.  
Jei organizmas šį vitaminą gauna saulės pagalba perdozavimas negresia, nes perteklius yra paverčiamas į neaktyvias formas. 

Pagrindiniai maisto šaltiniai, kuriuose yra vitamino D:

Pieno produktai, riebios žuvys ir jūros gėrybės, kiaušinio trynys, jautiena, kepenėlės, grūdai (avižos, grikiai ir tt.).