Darbas, namai, papildoma veikla, šeima ir kitos atsakomybės. Nesvarbu daugiau ar mažiau užimti esate - kad viską atliktumėte, Jums reikia energijos. Maistas - tai ir yra mūsų energija! Ar norint jaustis žvaliai ir energingai tereikia tiesiog pavalgyti? Tačiau kaip pasirenkant nesuklysti? Apie tai kalbamės su kilo.lt mitybos specialiste Egle Saulevičiene. 

Kaip maistas virsta mūsų energija

Mūsų energija gaunama iš valgomų maisto produktų bei skysčių, kuriuos vartojame. Trys pagrindinės maistinės medžiagos naudojamos energijai gauti - yra angliavandeniai, baltymai ir riebalai.
Nors ir energijos galima gauti tiek iš baltymų, tiek iš riebalų, tačiau svarbiausias energetikas mums yra angliavandeniai. Kad būtų paprasta ir aišku - kai mes valgome, mūsų kūnas skaido maistines medžiagas į mažesnes sudedamąsias dalis ir sugeria jas kaip degalus. Šį procesą vadiname metabolizmu. 


Angliavandenių yra daug ir įvairių, bet pirmiausiai jie skirstomi į du tipus: parastieji ir sudėtingi, tačiau tiek vieni, tiek kiti, virškinimo metu yra paverčiami cukrumi, gliukoze. Tuomet, kai kraujyje atsiranda gliukozės ji ir būna naudojama energijos tiekimui. 

Ką turime žinoti apie angliavandenius?

Sudėtingieji, o dar kitaip vadinami ilgo veikimo ar kompleksiniai angliavandeniai, tokie kaip grūdai, kurie turi skaidulinį pluoštą yra virškinami ilgai ir tokiu būdų iš jų palaipsniui išskiriama energija. O taip pat, organizmas juos lėtai absorbuoja, todėl tai yra geriausi maisto produktai, skirti ilgalaikei energijai. Tokio tipo angliavandeniai taip pat stabilizuoja cukraus lygį kraujyje, o tai savo ruožtu verčia kasą gaminti mažiau insulino. Tokiu būdu palaikomas sotumo jausmas ir žmogus ilgiau išvengia alkio.

Trys pagrindinės maistinės medžiagos naudojamos energijai gauti - yra angliavandeniai, baltymai ir riebalai.

Kokius baltymus pasirinkti?

Sveikas, energijos suteikiantis maistas taip pat yra ir baltymai. Geriausia naudoti geros kokybės pilnaverčius baltymus, tai būtų vištienos, kalakutienos ar žuvies mėsa, kiaušiniai. Jei paimti augalinius geros sudėties baltymus tai būtų ankštiniai produktai, tokie kaip pupos, pupelės, lęšiai, avinžirniai. Kalbant apie riebalus - naudokime tik geruosius mono-nesočiuosiu ir poli-nesočiuosius riebalus, tokius kaip avokadai, sėklos, riešutai.

Siekiant palaikyti gerą energijos lygį, taip pat svarbūs tinkami skysčiai

Vanduo yra būtinas virškinimui. Viena iš jo funkcijų yra absorbuoti maistines medžiagas ir transportuoti jas. Na, o geriant per mažai vandens gali atsirasti dehidratacija, kuri taip pat gali sukelti energijos trūkumą. Žmogui, neturinčiam sveikatos sutrikimų, vienam kūno kilogramui paskaičiuokime bent jau po ~30ml vandens, gautas kiekis yra tas, kurį turėtumėte išgerti per dieną! 

Vienam kūno kilogramui paskaičiuokime  po ~30ml vandens

Energijos teikiantis maistas, kurio reikia vengti

Tamsioji angliavandenių pusė yra paprastieji angliavandeniai. Jie turėtų būti ribojami. Nuo saldainių, sausainių, įvairios konditerijos iki saldžių gėrimų ir sulčių. Iš tokių produktų gauta energija suskaidoma ypač greitai, lygiai taip pat greitai ji yra absorbuojama. Tokiu būdu žmogus gavęs didelio kaloringumo maistą - sotumo jausmą jaučia tik labai trumpai, todėl norisi to paties ragauti dar ir dar. Taip gauname daug kalorijų su menkaverčiu maistu, ko pasekoje žmonės susiduria su antsvorio problemomis ir ne tik.
Taip pat turėtumėte vengti alkoholio ir kofeino. Alkoholis yra depresantas ir gali sumažinti energijos lygį, o kofeinas dažniausiai sukelia pradinį dviejų valandų energijos sprogimą, po kurio energijos lygis sparčiai slopsta. Tokiu būdu geriau rinktis žalią arbatą, ji turi savybę išskirti energiją palaipsniui, o ir palaikyti jos lygį ilgiau. 

Asmeninės rekomendacijos

Mano rekomendacijos yra valgyti šešis kartus dienoje. Iš jų - trys pagrindiniai, gerai subalansuoti valgymai, tokie kaip pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Taip pat įsiveskite ir tris užkandžius: priešpiečiai, pavakariai ir naktiepiečiai. Tokiu būdu neturėsite kada jaustis alkanais, o ir išvengsite persivalgymo. Šešių valgymų dienoje pliusas tas, kad jei jie teisingai subalansuoti - galite ne tik palaikyti aukštą energijos lygį, bet ir sumažinti svorį ir taip padailinti formas!